Lidé s těžkými handicapy bojovali o titul Mistra ČR

3.5.2014

 HELPPES – CENTRUM VÝCVIKU PSŮ PRO POSTIŽENÉ O.P.S.®
Netradiční klání v pražských Letňanech…
Ze soutěže, která nemá obdoby na celém světě, se stává tradice. Dvojnásobná mistryně ČR ve výkonu asistenčních psů poražena. Jak obstáli naši soutěžící v konkurenci zahraničních účastníků?
V sobotu 3. 5. 2014 se v Pražských Letňanech uskutečnila unikátní bitva mezi majiteli asistenčních a vodících psů – lidmi s těžkým postižením. V 10:15 slavnostně odstartoval jubilejní 10. ročník Mistrovství ČR ve výkonu vodicích psů 2014 a 5. ročník Mistrovství ČR ve výkonu asistenčních psů 2014.
Soutěžící a jejich psí pomocníky přišel podpořit starosta Městské části Praha 18, Mgr. Ivan Kabický, který spolu s primátorem hl. m. Prahy RNDr. Tomášem Hudečkem, Phd., místostarostou Prahy 5 JUDr. Petrem Lachnitem a Ministerstvem práce a sociálních věcí, přijal záštitu nad oběma mistrovskými soutěžemi.
Letošních jubilejních ročníků se zúčastnili také dva zahraniční soutěžící (oba zrakově handicapovaní), kteří s Českými závodníky poměřili své výkony. Pánové David Adams se svou labradorkou Zoey z Velké Británie a Andreas Alexander s německým ovčákem Celvinem byli spokojeni s vysokou úrovní celé soutěže, i když na stupně vítězů výkony jejich psů nestačily. Státní hymna nakonec zazněla na počest obou mistrů – Mistryně ČR ve výkonu asistenčních psů, slečny Evy Janovské a jejího labradora Bertíka a Mistryně ČR ve výkonu vodících psů, kterou se stala soutěžící s těžkým kombinovaným handicapem, slečna Viktorie Vrátilová s fenkou flat coated retrievera Atty z Annenských zahrad.
Smyslem těchto soutěží nebylo pouze najít Mistry republiky pro rok 2014, ale možnost setkání lidí s různými typy handicapů, kteří mají stejné potřeby a zájmy. V zájmu pořadatelů a neziskové organizace Helppes spolu s Klubem speciálního výcviku Českého kynologického svazu, bylo představit práci asistenčních a vodících psů nejširší veřejnosti.

foto najdete též na stránkách Helppes o.p.s. nebo také na lidemezilidmi.cz

HELPPES – CENTRUM VÝCVIKU PSŮ PRO POSTIŽENÉ O.P.S.®

Posláním naší organizace je integrace osob se zdravotním postižením do společnosti a kolektivu. To vše pomocí speciálně vycvičených psů v projektu Pomoc přichází na čtyřech tlapkách.
Helppes, jako jediný v ČR a jako první organizace ze zemí tzv. bývalého východního bloku, dokázal splnit podmínky nejvyšších mezinárodních standardů v poskytování služeb tohoto druhu a získal akreditaci pro plnohodnotné členství v mezinárodních organizacích, sdružujících poskytovatele těchto služeb – Assistance Dogs Europe a Assistance Dogs International.

Text: Veronika Paldusová (HELPPES – Centrum výcviku psů pro postižené o.p.s.; www.helppes.cz)

  • Camera: Canon EOS 600D
  • Caption: IMG_3426
  • ISO: 1600
  • Shutter speed: 1/250s
  • Title: MISTROVSTVÍ ÈR VE VÝKONU ASISTENÈNÍCH A VODICÍCH PSÙ 2015